چهارشنبه ۱۷ خرداد ۹۶ ۰۰:۲۵
نويسنده : محمدی نژاد

سونامی کمبود نیروی خدماتی در مدارس کشور

اخبار آموزش و پرورش

فارس گزارش می‌دهد

سونامی کمبود نیروی خدماتی در مدارس کشور/ فعالیت روزانه یک نیروی خدماتی در 5 مدرسه

خبرگزاری فارس: سونامی کمبود نیروی خدماتی در مدارس کشور/ فعالیت روزانه یک نیروی خدماتی در 5 مدرسه

کمبود نیروی خدماتی در مدارس مختلف کشور به یکی از دغدغه‌های مدیران مدارس تبدیل شده است و هر روز صدای اعتراض آنها به گوش می‌رسد؛ به عنوان مثال در استان یزد یک نیروی خدماتی در 5 مدرسه فعالیت می‌کند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، تأمین نیروی انسانی برای دستگاه‌های مختلف اجرایی و به‌کارگیری مطلوب نیروهای کارآمد از نیازهای اجتناب‌ناپذیر وزارتخانه‌ها و دیگر سازمان‌های کشور است.

در این راستا، وزارت آموزش و پرورش نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و با توجه به بازنشسته شدن هر ساله نیروها در بخش‌های آموزشی و خدماتی، مرتفع کردن خلأ نیروی انسانی مورد نیاز، از دغدغه‌های مسئولان ارشد این وزارتخانه عریض و طویل است.

یکی از بخش‌هایی که کمبود نیرو در آن به خوبی مشهود است، نیروهای خدماتی در مدارس کشور است. نمونه بارز این کمبود و نقصان، کمبود نیروی خدماتی در مدارس و آموزش و پرورش استان‌های مختلف مانند یزد، قم، قزوین، اصفهان و آذربایجان شرقی است.

به طوری که در استان قزوین کمبود 850 نیروی خدماتی برای ارایه خدمات در مدارس وجود دارد و بر اساس اظهارات یکی از افراد مرتبط، این مشکل 4 سال وجود دارد و علی رغم پیگیری‌های مستمر، وزارت آموزش و پرورش عدم موافقت دولت را عامل تأمین نشدن کمبود نیروی خدماتی عنوان می‌کند.

* درخواست وزارت آموزش و پرورش از مردم برای تأمین هزینه نیروی خدماتی مدارس

البته این پایان ماجرا نیست؛ بلکه بر اساس اظهارات این فرد مطلع، آموزش و پرورش و به طور خاص امور اداری و تشکیلات این وزارتخانه به استان‌ها به صورت شفاهی اعلام کرده است تا این خلأ نیروی خدماتی را با کمک مردم جبران کنند.

 آموزش و پرورش در این راستا به برخی مدیران مدارس در استان قزوین اعلام کرده است تا در انجمن‌های اولیا و مربیان به مردم اعلام کنند «کمبود نیروی خدماتی در مدارس جدی است و آموزش و پرورش توان تأمین نیرو را ندارد و مردم برای تأمین نیروی خدماتی به صورت مشارکت در پرداخت حقوق ماهانه این نیروها اقدام کنند تا از طریق جذب نیروی شرکتی به صورت روزانه و یا ساعتی، امر نظافت مدارس سامان یابد».

بر اساس شنیده‌های ما خبرهایی مبنی بر کمبود 1250 نفری نیروی خدماتی در استان اصفهان و 1100 نفری در استان آذربایجان شرقی شنیده می‌شود و این در شرایطی است که این وضعیت مدت 4 سال وجود دارد و علی‌رغم مکاتبات با مسئولان وزارتخانه‌ و نمایندگان مجلس، هنوز این نیاز مرتفع نشده است.

*کمبود 800 نیروی خدماتی در آموزش و پرورش استان یزد

در استان یزد نیز کمبود نیروی خدماتی به خوبی مشهود است؛ به طوری که بنابر اظهارات یکی از مقامات مسئول، در مجموع آموزش و پرورش استان یزد به 800 نیروی خدماتی نیازمند است و کمبود این نیروها در مدارس استان، به حدی بغرنج شده است که مسئولان آموزش و پرورش استان یزد مجبور به به‌کارگیری یک نیروی خدماتی برای 5 مدرسه شده‌اند!

این مقام مسئول در توضیح چگونگی فعالیت یک نیروی خدماتی در 5 مدرسه می‌گوید: شرایط کار یک نیروی خدماتی در 5 مدرسه به این شکل است که این نیرو مجبور است ساعت کاری خود را طوری زمان‌بندی کند که برای هر مدرسه یک ساعت را به امر خدمات‌رسانی اختصاص دهد.

بنا به گفته این مسئول دستگاه تعلیم و تربیت، این شرایط نامطلوب در حالی اتفاق افتاده است که بارها در طول سال‌های گذشته و اکنون، نسبت به تأمین نیروی انسانی در بخش خدمات در آموزش و پرورش استان یزد با مسئولان مربوطه مکاتبه شده است، اما مسئولان دلیل عدم تأمین این نیاز را عدم صدور مجوز از سوی دولت عنوان می‌کنند و آخرین وعده آنها مبنی بر تامین نیروی لازم، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

به گزارش فارس، سونامی کمبود نیروی خدماتی در مدارس کشور همه گیر شده است و «هر دم از این باغ بری می‌رسد» و صدای اعتراض مدیران مدارس فراگیر شده است؛ این در شرایطی است که به اذعان مسئولان ادارات آموزش و پرورش استان‌های مختلف، وزارت آموزش و پرورش پاسخ قانع کننده‌ای برای این موضوع ندارد.

انتهای پیام/

تلگرام